Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie o sboru

Náš sbor byl založen roku 1906. 

První předseda sboru byl p. František Homola 

         místopředseda : p. František Cetl

dále byli ve sboru funkce jako náčelník,pokladník,jednatel,zbrojíř,četaři družstva.

V roce 1976 byl v obci velký požár pneumatik na lokalitě Pastviska kde zasahovali požárnici ze širokého okolí Brna.V roce 1990 zanikl název Svaz požární ochrany a nahrazen dnešním názvem Moravská hasičská jednota (MHJ) z požárníku se stali hasiči a požární sbory byli přejmenovány na Sbor dobrovolných hasičů (SDH).

Náš sbor vlastní koňskou stříkačku vyrobenou roku 1906, také vlastníme nesenou stříkačku (obě byli k vidění na oslavách v roce 2016 ku příležitosti 110.výročí založení sboru). 

V roce 2009 mladší žáci získali titul Mistra Moravy a zároveň Mistra České Republiky v požárním sportu. 

V roce 2012 starší žáci získali titul Mistra Moravy.

V roce 2013 mladší žáci získali titul Mistra Moravy a na Mistrovství ČR se umístili na bronzové pozici .

V roce 2017 starší žáci získali na přeboru Moravy stříbro.

V současné době je naše jednotka zařazená do kategorie JPO V. V zásahové jednotce je 15 členů.Naše jednotka vyjíždí každý rok k 3-5 zásahům nejčastěji jsou to požáry,dále čerpání vody,a na žádost KOPIS vyjíždíme i na povodně pomáhat.

Náš sbor má 40 aktivních členů,10 čestných členů.

V roce 2016 s rukou zástupce z prezidia převzalo 20 členů vyznamenání za příkladnou práci I,II,III stupně a dále naši starší členové, kteří jsou ve sboru už nějaký ten rok převzali diplom s medaili za věrnost a to za 50 a 60 let ve sboru.  

V roce 2017 jsme získali dotaci od Generálního ředitelství HZS částku 450 tisíc, od JMK kraje částku 300 tisíc a dofinancování od Obce Sobotovice 164 767 kč za které jsme si pořídili nové zásahové vozidlo DA L1Z Ford v hodnotě 914 767 Kč. Zastupitelstvo obce nám schválilo zakoupení vysokotlakého zařízení do Avie.

V roce 2020 nám obecní zastupitelstvo zakoupilo AED a výjezdový tablet.

Naše činnost:

Každý rok začínáme výroční členskou schůzí,dále v únoru pořádáme masopustní průvod obcí,provádíme i nástřik ledové plochy pro širokou veřejnost,pálení čarodějnic, pomáháme na přípravách tradičních svatovavřineckých hodů,každoročně pořádáme závody mladých hasičů,na podzim pořádáme branný závod pro děti,a v prosinci nacvičujeme s dětmi na rozsvěcování vánočního stromu a nově pořádáme v prosinci vánoční koncert pro veřejnost.